| AvalohAlyn a întrebat:

Când se baga pensia de boala (invaliditate)pe card? Pe 12 sau pe 14 al lunii?
Și mai ales o să se mai mărească aceasta pensie (cea minimă)in viitorul apropiat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de data cand o primesti in mod normal, nu toti o primesc in aceeasi zi.
Pensia minima este prevazuta sa creasca de la 1 septembrie 2019, de la 640 lei la 704 lei, de altfel de atunci este prevazut sa creasca si punctul de pensie. Ca va creste sau nu o sa aflam atunci.

| AvalohAlyn explică (pentru Ioandelasal):

Eu am pensie de invaliditate minima..la ea ma refeream.Creste si asta in septembrie?