| george211090 a întrebat:

Bună ziua, as dori sa știu dacă persoanele cu handicap care beneficiază de pensie de invaliditate (pensia minima) vor beneficia in luna ianuarie de ajutorul de 1200 lei?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 132/2021, citez:
"ART. 2
  (1) În luna ianuarie a anului 2022 se acordă un ajutor financiar pensionarilor sistemului public de pensii şi beneficiarilor de drepturi prevăzute de legi cu caracter special, plătite de casele teritoriale de pensii/casele de pensii sectoriale, ale căror venituri au valori cuprinse între 1.001-1.600 lei inclusiv.
  (2) Prin termenul venituri, prevăzut la alin. (1), se înţelege:
  a) venituri din pensii acordate în sistemul public de pensii, aferente lunii ianuarie 2022;
  b) venituri din pensii acordate în sistemele neintegrate sistemului public de pensii, aferente lunii decembrie 2021;
  c) venituri din drepturi acordate în baza legilor cu caracter special, aferente lunii decembrie 2021, plătite de casele teritoriale de pensii şi casele de pensii sectoriale.
  (3) Ajutorul financiar prevăzut la alin. (1) se calculează ca diferenţă între valoarea de 2.200 lei şi veniturile de la alin. (2) cumulate."
Fata de aceste prevederi ajutorul se acorda tuturor pensionarilor care se incadreaza, inclusiv celor cu pensii de invaliditate.
De remarcat ca pensia minima va fi de 1.000 lei incepand cu luna ianuarie 2022, de aceea este prevazuta suma de 1.001 lei.

| george211090 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!

| Simpatic a răspuns (pentru george211090):

De curiozitate, cat este pensia minima si daca imi poti explica cum este cu gradele de handicap si de cate feluri sunt si in functie de grad care este corespondentul in bani...imi poti lasa un mesaj privat cu cele cerute?

Bula
| Bula a răspuns:

In februarie vei avea raspunsul.

| Lukasssz a răspuns:

Nu se stie inca...