| AlexaDany a întrebat:

Când un membru PSD își face campanie pentru alegere de președinte de consiliu județean, o face din bani proprii?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In general nu duce el toata campania, dar contribuie si el cu o suma importanta la campanie.
Limitele maxime sunt date de lege (Art. 48 din Legea 344/2006 si Art. 57 din HG 10/2016) astfel:
1 salariu de bază minim brut pentru fiecare listă de candidați la Consiliul Local al unei comune

3 salarii de bază minime brute pentru fiecare listă de candidați la Consiliul local al unui oraș

5 salarii de bază minime brute pentru fiecare listă de candidați la Consiliul local al unui municipiu

30 salarii de bază minime brute pentru fiecare listă de candidați la Consiliul local al unui municipiu reședință de județ

50 salarii de bază minime brute pentru fiecare listă de candidați la Consiliul Local al unui sector din București

500 salarii de bază minime brute pentru fiecare listă de candidați la Consiliul General al Municipiului București

100 salarii de bază minime brute pentru fiecare listă de candidați la Consilii județene

5 salarii pentru fiecare candidat la primăria unei comune

7 salarii pentru fiecare candidat la primăria unui oraș

10 salarii pentru fiecare candidat la primăria unui municipiu

50 salarii pentru fiecare candidat la primăria unui municipiu reședință de județ

100 salarii pentru fiecare candidat la primăria unui sector al municipiului București

150 salarii pentru fiecare candidat la primăria generală a municipiului București.

Ideea este ca se folosesc si bani negri. Nimeni nu poate verifica la ac cat se cheltuie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O face din banii partidului

| mihai69 a răspuns:

Desigur. Dar necazul că până să fie ai lui, au fost ai noștri. Că doar nu-s hoți degeaba...

| gabicoo a răspuns:

O face din banii tăi. Și nu doar cei din PSD - toți sunt o apă și un pământ.