| RoMen12 a întrebat:

Cand vom scapa din criza?

Răspuns Câştigător
| David_2599 a răspuns:

Cand o` face plopu` mere si rachita micsunele.
Mai pe (r)Romanes(h)te - niciodata!winking

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@AdyrO - sper ca glumesti. Atunci se va duce complet Romania de rapa, cand BNR-ul se va subordona guvernului. Iti spun eu, daca un stat lasa moneda nationala sa fie controlata de niste politicieni de teapa celor de la noi, in doi ani nu va mai fi nici Ministerul Finantelor, nici BNR si nici moneda nationala.
BNR-ul a ramas inca o reduta foarte putin infiltrata politic, cu multi economisti care chiar se pricep si isi fac treaba, acesta fiind singurul motiv pentru care cursul euro este inca la un nivel acceptabil si stabil, la care multi economisti nu se asteptau in urma cu un an. Cred ca e singura institutie publica in care s-au aplicat strategii coerente si de manual, au procedat corect atunci cand au limitat creditarea si au pus frane bancilor dispuse sa acorde credite fara masura, au adunat valuta si au marit considerabil rezervele in perioada de crestere, iar acum in criza incearca sa relaxeze conditiile, pentru a stimula creditarea, fara a arunca in aer inflatia. Numai cine a uitat criza de la inceputul anilor '90 poate sa inteleaga ca o inflatie de putin peste 8% este intr-adevar o realizare in contextul economic pe care il traim.
Nici nu pot sa imi inchipui ce s-ar intampla daca BNR ar ajunge in subordinea unor burtosi semianalfabeti care ne spun cu seninatate ca in Romania europeana a mileniului III un ministru poate gestiona sistemul financiar romanesc pe timp de criza fara a avea cunostinte ELEMENTARE de utilizare a calculatorului.
Nu stiu de unde ti-a venit ideea asta, dar eu unul ma rog sa nu se intample vreodata asa ceva.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Când vom scăpa de actualul guvern.
Pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

De criza vom scapa peste 3-4 ani cand vor fi din nou alegeri si politicienii vor trebui din nou sa ne mita pentru ca sa-i votam. Criza a fost si pe vremea lui impuscatu, criza este si acum, un motiv ca sa traim din ce in ce mai ...bine.

| Hombre a răspuns:

La anul si la multi bani. Nici nu am intrat inca serios in criza si tu vrei sa si scapam?

Apache
| Apache a răspuns:

Romania este intr-o criza generala din 1989 incoace! chestia asta cu criza economica doar a agravat raul care era deja facut!

| Adyr0 a răspuns:

Aoleu. Terminati-va o data cu actualul guvern. Nu pricepeti ca nu numai actualul guvern e de vina. Toate guvernele care au fost de la 89 incoace au contribuit la aducerea tarii in situatia care este acum. Romania va iesi din criza atunci cand BNR va deveni o institutie de stat, sub subordonarea Ministerului de Finante. Daca un stat lasa ca moneda sa nationala sa fie controlata de o institutie privata cum este BNR-ul, nu va reusi niciodata sa se dezvolte, va trebuie s-o tina in imprumuturi ca sa poate sa se dezvolte.

| fif2002 a răspuns:

Eu cred ca... intr-o joi

| xilotto a răspuns:

Cand criza va scapa de noi...tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand se va implementa reforma numarul 1.
Adica:
"Problemele economice uneori se rezolva prin ORGANIZAREA sumei de bani reale si existente actualmente;
Apoi prin LIMITAREA cheltuielilor totale, la cele esentiale/vitale;
REFORMA SANITARA este prioritara caci aici se duc cele mai multe cheltuieli ale fiecarei persoane in parte sau intr-un alt fel zis: ale fiecarei familii in parte;
Referitor la REFORMA SANITARA, avem nevoie de o reeducare a mentalitatii medicilor, asistentelor dar si a pacientilor;
"Medicii" trebuie sa devina mai umani, mai interesati de colaborare si urmarire a suferintelor pacientilor sub o forma personalizata a fiecarui bolnav in parte;
"Pacientii" pe de alta parte trebuie sa fie mai preventivi cu ei insisi, o boala supravegheata de la primele simptome va fi mai usor vindecata, deci pacientii trebuie de asemenea reformati sa isi schimbe gandirea, asa medicii vor avea mai putina bataie de cap cu cazurile grave, per total trebuie o perioada de UN AN INTREG in care in toate orasele si localitatile sa se organizeze caravane de discutii si diagnosticari preventive a oricaror urme de boli in randul populatiei, asta prevede o ambitie si o disponibilitate a medicilor catre voluntariat si benevolat si implicit a asistentelor - deci trebuie organizat la nivel national CAMPANIA SANATATII ROMANESTI pentru ANUL 2011 timp de 365 de zile.
Astfel CRIZA va putea fi INVINSA daca POPULATIA va fi SANATOASA.
Cred ca solutia aceasta este suficient de indrazneata, avem foarte putin timp pana la 1 IANUARIE 2011 cand ar trebui pusa in aplicare."

| Merilynne a răspuns:

Draq stie ...se sp ca prin 2014

| andrei95 a răspuns:

In lume nu se stie sigur dar am auzit ca prin 2012 dar in Romania cu asa conducatori este greu sa mai scapam de criza

| IuliaAkaTrixxie a răspuns:

Ierilaughing

| AfRodiTa_4919 a răspuns:

Fiecare decide

| Liviu222 a răspuns:

Pai Romania nici nu prea a intrat in apogeul crizei. Dar cert este ca nu vom scapa curand.
P. S. Toata criza asta mondiala este de fapt o musamalizare a unor secrete mondiale. Toata lumea se gandeste la criza in loc sa se gandeasca la lucrurile cu adevarat importante. Asa cred eu si asa cred ca si estewinking