| Mariobmb a întrebat:

Care ar fi demersurile pentru a amplasa tonomate de mâncare și băutură in București, de ex: parcuri, stații de tramvai, metrou, bulevarde, străduțe. Mulțumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Infiintezi o firma cu acest obiect de activitate.
2. Obtii autorizatie de la primarie pentru amplasare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa ai o firma cu codul CAEN pentru asa ceva si sa castigi o licitatie la Primaria sectorului sau capitalei. Depinde de cine apartine locul unde vrei sa amplasezi.

| gabicoo a răspuns:

Să pui unu cu slană, pită, ceapă și pălincă!

| Kamiyashiro a răspuns:

CAEN 4781 - Comerţ cu amănuntul al produselor alimentare, băuturilor şi produselor din tutun efectuat prin standuri, chioşcuri şi pieţe
Se va proceda la autorizarea, în cadrul Oficiului Registrului Comerțului, a acestei
clase de activități, în cazul în veți comercializa diverse produse alimentare în locații
precum standuri/chioșcuri amplasate pe domeniul public spre exemplu sau în piețele
agroalimentare sau alte tipuri de piețe ce de regulă au caracter permanent, însă atenție!
în cazul în care pe asemenea amplasamente veți comercializa alimente preparate
pentru consumul acestora pe loc precum minuturi la grătar, sandwich-uri calde,
înghețată, etc, sau băuturi răcoritoare preparate la fața locului prin stoarcerea
diverselor fructe/legume, etc, pentru desfășurarea acestor activități veți fi nevoit să
autorizați fie activitatea prevăzută de clasa 5610 fie cea prevăzută de 5630- în cazul
băuturilor.

| Mariobmb explică (pentru Kamiyashiro):

Bun..pe românește, le pot pune unde doresc? laughing)

| sadrian46 a răspuns (pentru Mariobmb):

Nu. Aprobare de la primărie.

| Kamiyashiro a răspuns (pentru Mariobmb):

Nu, depinde ce zice avizul de amasament.
"Potrivit legii 50/1991 „se pot executa fără autorizație de construire lucrări pentru amplasarea de tonete și pupitre acoperite sau închise, destinate difuzării și comercializării presei, cărților și florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fără fundații și platforme, în suprafață de maximum 12 mp, în baza avizului de amplasare și care nu determină congestionarea sau blocarea traficului pietonal pe trotuar, fără racorduri și/sau branșamente la utilități urbane, cu excepția energiei electrice."

„În afara acestor tipuri de lucrări, toate trebuie autorizate, iar autorizația executării lucrărilor de construire se face în baza documentațiilor de urbanism aprobate. În orice caz, dacă acestea se amplaseaza în zone construite protejate sau in zone de protecție a monumentelor istorice, este necesar avizul Ministerului Culturii prin Direcția pentru Cultura a Municipiului București."