| anonim_4396 a întrebat:

Care considerati ca este forma de guvernamant benefica Romaniei? Argumentati.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea de acum, de republica semiprezidentiala
conteaza doar calitatea oamenilor din guvern si parlament

| doctorandus a răspuns:

Care-o fi: nu conteaza forma, ci continutul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna preetenas

| Yurra a răspuns:

Eu sincer as dori o monarhie parlamentara sub conducerea Principelui Nicolae. In primul rand un monarh odata ajuns la putere, fiind descendent pe linie monastica nu are nevoie sa faca "servicii" celor care l-au ajutat sa vina la putere. In al doilea rand Romania s-a unificat si si-a obtinut independenta sub monarhi, acum o sa ziceti ca Carol 1 in 1877-1878 nu a fost rege, da totusi el va ajunge regele! Romania a avut una din cele mai frumoase perioade in timpul epocii interbelice sub conducere regalista. In alta ordine de idei este necesara o limitare a puterii regelui, acest fapt fiind implinit de parlament! Eu sunt un pic mai ciudatel si nu sunt de acord cu votul universal, nu vreau ca votul meu sa fie anulat de al unui nene analfabet, de acea m-as gandi la un sistem electoral cu reprezentanti. Adica comunitatea x alege persoana y sa voteze pentru ea...multe lacune in exemplul meu dar ii prea mult sa explic. O zi faina!

| anonim_4396 explică (pentru Yurra):

De asta nu le-a facut Carol al II-lea servicii celor cu care juca poker pe contracte cu statul?big grin

| Yurra a răspuns (pentru anonim_4396):

Carol al II lea a fost un fenomen, a facut el mult mai "groase" decat aia. Acum el a fost exceptia care intareste regula, acum daca luam si comparam cate a facut el cu cate fac ai nostri din zilele de azi...cam da "Fold" Carol! big grin

| anonim_4396 explică (pentru Yurra):

Nu cred ca-l poate intrece cineva. happy