| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți ca este motivul corupției în Europa de Est? Știu ca peste tot se fura dar parca la noi se fura din ce în ce mai pe față! Bulgaria, Serbia, Albania, Muntenegru, Bosnia Herțegovina, sunt mai rău ca noi la capitolul corupție, iar mai bine stau Polonia, Ungaria, Slovacia, Cehia, Estonia, Letonia, Lituania, Croația și Slovenia! Care sa fie motivul?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca are foarte mare importanta unde esti situat pe harta lumii cat are importanta lipsa de scrupule a romanilor, albanezilor, bulgarilor etc dupa principiul "omul sfinteste locul" deci felul omului de a fi.
O sa imi iau hate asta este, dar noi preponderent suntem ca romani oameni fara scrupule, avizi dupa imbogatire prin orice mijloace, un fel de prostituate si politice si de toate felurile...
Toate padurile au uscaciuni asa ca vom intalni coruptie in SUA, in Germania sau chiar in Japonia dar mult mai scazuta ca la noi.
Cumva in Romania este si fantoma comunismului de vina, ca toti calicii de ieri sunt bogatii de astazi? pe cand bogatii din SUA sunt bogati unii si de peste 100 de aniwinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ramasite ale comunismului in majoritatea.

| Hyperion7 a răspuns:

In niste tari fost comuniste e mult mai ușor să furi pentru că oamenii oricum nu știu ce e cu ei.

| Dragobeta a răspuns:

Asa au inteles romanii "libertatea". Pot sa nu munceasca, pot sa fure, pot sa ucida, etc.
Plus ca, nici politia nu-si face treaba. "E" si ei romani.