| Sonia822 a întrebat:

Care e perioada maxima pe care se poate da cuiva pamantul in arenda? Speta e urmatoarea: bunica avea un teren pe care l-a dat in arenda la primar. Primarul incaseaza subventie si lucreaza pamantul. Bunica a murit. Bunicul decedase anterior. Mostenitorii de drept vor pamantul. Primarul nu vrea sa-l dea, spune ca bunica l-a dat pe perioada nedeterminata. Deocamdata nu arata actele si nu se gaseste o copie in casa bunicii. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevazuta o durata maxima de arenda, durata arendei se stabileste de catre parti prin contractul incheiat in scris. Daca nu este prevazuta in contract atunci arenda este de maximum 1 an, respectiv pana la culegerea recoltei, conform art. 1837 Cod civil, pe care l-a citat respondentul anterior.
Mostenitorii sa faca procedura succesorala si dupa obtinerea certificatului de mostenitor pot sa-l dea in judecata pe arendas.

1 răspuns:
| xilef123 a răspuns:

Poti apela la un avocat sa-l sperii
in Codul Civil se prevede:
Art. 1.837. -   Dacă durata nu este determinată, arendarea se consideră a fi făcută pentru toată perioada necesară recoltării fructelor pe care bunul agricol urmează să le producă în anul agricol în care se încheie contractul.

 Art. 1.838. -  (1) Contractul de arendare trebuie încheiat în formă scrisă, sub sancţiunea nulităţii absolute.

DECI CAUTA CONTRACTUL FIZIC;-)