| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am si eu o curiozitate referitor la un apartament.
Dupa ce a murit bunicul meu, pe actele casei au ramas ca titulari : tatal meu, matusa mea si bunica mea, intrebarea este : exista posibilitatea sa pun pe numele meu partea bunicii si a tatalui? Adica sa imi faca o procura ei, cum ar venii sa imi cedeze partea lor?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te pot imputernici pe tine sa iti inzi tie apartamentul. In schimb pot imputernici o terta persoana, care eventual traieste in Romania, sa le reprezinte interesele intr-o tranzactie cu tine (donatie sau vanzare-cumparare). insa aceasta procura trevbuie facuta tot la notariat (in tara in care va gasiti) si trebuie sa traduci si sa apostilezi actele de proprietate in limba acelei tari si apoi sa traduci si sa apostilezi procura in romana.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pot sa iti faca fie act de vanzare-cumparare, fie act de donatie. Procura este un act prin care esti imputernicit sa faci o actiune in numele unei persoane, nu un act de transfer al proprietatii. Un notar va poate ajuta.

| Spike189 a răspuns (pentru Brigaela):

Pai m-am exprimat gresit, noi suntem in strainatate, iar apartamentul in Romania, ca sa nu ne mai deplasam toti, voiam sa stiu daca s-ar putea sa ma imputerniceasca pe mine sa fac treaba asta in numele lor.

| Spike189 a răspuns (pentru Brigaela):

Ma gandeam ca se poate face la consulatul romaniei de aici. Multumesc, mi-am facut o idee, o sa merg zilele astea sa ma interesez.

| Brigaela a răspuns (pentru Spike189):

Te poti interesa la consulat. dar sigur nu poti avea tot tu procura pentru a te ocupa de o tranzactie cu tine insuti.

| Brigaela a răspuns (pentru Spike189):

Nu te pot imputernici pe tine sa iti inzi tie apartamentul. In schimb pot imputernici o terta persoana, care eventual traieste in Romania, sa le reprezinte interesele intr-o tranzactie cu tine (donatie sau vanzare-cumparare). insa aceasta procura trevbuie facuta tot la notariat (in tara in care va gasiti) si trebuie sa traduci si sa apostilezi actele de proprietate in limba acelei tari si apoi sa traduci si sa apostilezi procura in romana.