| mitzamihai a întrebat:

Care este cea mai mare cladire din europa (inalta)?

Răspuns Câştigător
| BeatriceNagy a răspuns:

Cea mai inalta cladire din Europa este Mercury City Tower si se gaseste la Moscova, in Rusia. Mercury City Tower are nu mai putin de 339 metri inaltime. Zgarie-norul Mercury City Tower se afla in cartierul de business Moscow International Business Center (MIBC) si se lauda ca fiind prima cladire ecologica din capitala Rusiei. Motivele sunt acelea ca apa provenita din ploi si ninsoare este colectata si utilizata dupa reciclare, 75% din spatiul de lucru din interiorul cladirii beneficiaza de lumina naturala iar o parte din materialele de constructii necesare ridicarii turnului provin din zone aflate la mai putin de 300 de kilometri departare de cladire.

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Mercury City Tower din Moscova, are 338.8 metri si este cu 20.8 de metri mai inalta decat The Shard.

| AdycuThebest a răspuns:

The Shard

| mitzamihai explică:

Dar cea mai intinsa ca suprafata?