| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre limitele generale și limitele speciale ale pedepsei închisorii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Limitele generale al pedepsei cu inchisoarea sunt prevazute in partea generala a Codului penal, in prezent Codul penal roman prevede ca limite generale inchisoarea de la 15 zile la 30 de ani si mai exista detentiunea pe viata.
Limitele speciale sunt limitele (pedeapsa minima si maxima) prevazute la fiecare infractiune. Limitele speciale nu pot fi mai mici sau mai mari decat limitele generale, dar pot fi diferite de la o infractiune la alta.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt cele care nu pot fi niciodata depasite, indiferent de natura si numarul cauzelor de agravare si atenuare incidente.
Acestea sunt cuprinse între 15 zile (minim general) si 30 de ani (maxim general). Între aceste limite generale, se situeaza limtele speciale ale pedepsei, prevazute de normele de incriminare pentru fiecare infractiune în parte.
Limitele speciale trebuie sa fie mai mari decat minimul general si mai mici decat maximul general.