| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre o instituție și o autoritate publică?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Institutia este un termen generic ce desemneaza orice organizatie de stat, indiferent de domeniul in care activeaza - administrativ, cultural, educativ, etc.
Si autoritatea publica face parte din institutii, cu deosebirea ca aceasta este orice organizatie care exercita autoritatea in stat, cum sunt Guvernul, Presedintele, ministerele, consiliile judetene si locale, etc.