| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre o interdicție și o incompatibilitate impusă prin lege unui magistrat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incompatibilitatile sunt prevazute de L.303/2004 la art.5-7 iar interdictiile la art.8-10.
Incompatibilitatile exista, de regula, inainte de a fi numiti ca judecatori si daca exista nu pot fi numiti. Pot interveni si dupa numire si atunci magistratii fie renunta la cariera, fie renunta la situatia care ii pune in stare de incompatibilitate.
Interdictiile pot exista inainte de numire dar, de regula, intervin dupa numirea ca magistrati si atunci, pentru a putea sa-si continue cariera, trebuie sa nu se mai afle in aceste situatii, altfel se expun sanctiunilor, inclusiv excluderea din magistratura.

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Incompatibilitatile sunt si ele interdictii legate de practicarea unei profesii, functii etc. In general se refer la ce ai mai putea lucra in afara funciei de magistrat.
Interdictia cuprinde mai multe lucruri. De ex. un magistrat nu are voie sa participe la manifestatii publice, nu are voie sa vorbeasca despre datele din dosare, nu are voie sa aiba relatii cu persoane cercetate penal. De asemenea tot un fel de interdictii sunt si cele prevazute in codu deontologic al magistratului.