| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre un regulament și o lege?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt mai multe diferente, in functie de ce regulament vorbim.
Un regulament poate fi adoptat prin hotarare de guvern, ordin de ministru, hotarare a unei camere a Parlamentului, adunarea generala a unei firme, etc.
Daca este vorba de un regulament dat in aplicarea unei legi atunci sunt 3 diferente principale:
-Legea este act juridic adoptata de Parlament iar regulamentul de aplicare de Guvern.
-Regulamentul trebuie sa fie conform legii, neputand sa adauge la lege sau sa aiba prevederi contrare legii.
-Regulamentul detaliaza unele prevederi ale legii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ai spus bine. Eu mai am o completare. Regulamentul mai poate pune in aplicare o hotarare de guvern, care la randu-i, separat, pune in aplicare legea. Se poate ca punerea in aplicare a unei legi sa se faca direct de catre regulament, care este aprobat de guvern.
Fac exceptii regulamentele care sunt emise de organisme ale statului, care nu se subordoneaza guvernului. Unele care sunt independente, cum sunt: Camerele parlamentului, Curtea de conturi, CSM-ul, ICCJ, CCR etc. Regulamentele camerelor parlamentului au putere de lege. Altele sunt de transpunere in practica a legilor si se supun aprobarii parlamentului sau altor organisme.
Deci dupa cum se poate vedea sunt mai multe tipuri de regulamente:
1. De aplicarea a unor hotarari de guvern, in transpunerea legilor in practica.
2. De organizare a muncii in cadrul unor organisme.
Si altele.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Regulamentul se subordonează legii.
Legea niciodată nu se subordonează regulamentului.
Un regulament se face în baza legii; dar legea niciodată nu se face în baza unui regulament.
De altfel regulamentul se aplică doar într-un spațiu restrâns, și diferă de la o instituție la alta.
Atât legea cât și regulamentul pot fi schimbate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea e doar actul juridic al parlamentului care reglementeaza in domeniul legilor organice sau ordinare, ordonanta de urgenta sau ordonanta simpla

Un regulament e un act administrativ

| MaryMaria333 a răspuns:

Legea e mai stricta( ex nu ai voie sa tragi cu arma pe strada ca poate fi fatal) pe cand regulamentul e cv gen un "moft" dar in sens corect (nu ai voie sa fumezi in locuinta, nu ai voie sa vorbesti prea tare etc) chestiile pe care ti le-am spus aicea nu is atat de grave ca si folosirea armei, care este un pericol pentru societate daca o folosesti ilegal. Sper ca te-ai prins happy

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Lege - omori un om, faci puscarie
regula - nu fuma in camera pentru ca miroase urat, insa daca vrei o poti face