| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre o lege și un regulament?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea este actul normativ adoptat numai de Parlament si promulgat de Presedinte.
Un regulament este un act normativ inferior legii si poate fi emis de Guvern si alte multe organe/institutii/firme, etc, vizand aplicarea unei legi, OUG sau o reglementare interna.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Desfășurarea concursului de admitere în avocatură ar putea fi reglementat însuși prin legea avocaturii decât prin regulament?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Pai examenul (ca nu e concurs) chiar e reglementat prin legea 51, doar detaliile tehnice privind desfasurarea lui sunt reglementate de UNBR

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu ar avea nici un rost ca toate detaliile sa fie reglementate prin lege, tocmai de aceasta a fost adoptat regulamentul care detaliaza prevederile din lege.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regulamentul e un act administrativ supus controlului instantei de contencios administrativ, care se da in baza unei legi

Legea e un act normativ cu o forta juridica superioara(lato sensu poate fi si oug si og) supus doar controlului curtii constitutionale, care reglementeaza relatii sociale cu o importanta mult mai ridicata

| Ghost963 a răspuns:

Legea-se aplica asupra unui teritoriu/tara si este facuta de un organ legislativ (ex: Parliament)
Regulamentul- se aplica asupra unei institutii sau cladiri(ex: regulamentele dintr-o scoala).