| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre termenii "omor", "ucidere", "crimă", şi "omucidere"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti cele mai bune raspunsuri daca te uiti in dexonline.ro.
Luate intr-un sens restrans sunt sinonime, insemnand a lua o viata, doar ca omucidere se refera strict la viata umana iar celelalte se refera si la alte vietati. De asemenea crima are si sensul de infractiune.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Legal cred ca este acelasi lucru. Difera doar modul de scriere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai omucidere inseamna moartea unui om, asemanator crimei, insa uciderea si omorul poate fi si la animale. Oricum, ele inseamna cam acelasi lucru.

| tintareco a răspuns:

Lugubru,caută în avocat.ro