| Theseus a întrebat:

Cine imi poate spune care este diferenta dintre OMUCIDERE si UCIDERE(daca este vreuna)

P.S. Mia spus cineva ca nu sunt unul si acelasi lucru dar nu a stiut sa explice

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt chiar acelasi lucru, omucidere este cuprins in ucidere.
Omucidere se refera strict la curmarea vietii unei fiinte umane iar ucidere la curmarea vietii in general, indiferent ca partea vatamata este om sau animal.

2 răspunsuri:
| hondru a răspuns:

Omucidere este atunci cand un adult ucide un copil.si uciderea cred ca sti

| Teodora206454 a răspuns:

Omucidere inseamna uciderea unui om, iar ucidere se refera la omorarea oricarei fiinte.