| AtateaConditii a întrebat:

Ce inseamna omor din culpa, omucidere, omor calificat si necalificat, omor cu premeditare? Spuneti-mi mai multe tipuri de crima si explicatia lor. Fundă

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Nu exista clasificarea mentionata de tine. Este doar: omor simplu, omor calificat, omor deosebit de grav, pruncucidere si inlesnirea sinuciderii.
Omorul cu premeditare intra in categoria omorului calificat. Deci cand omori pe cineva cu premeditare, savarsesti infractiunea de omor calificat. Pentru ca o fapta sa constituie omor calificat trebuie indeplinite anumite conditii.
ART. 175
Omorul calificat
Omorul săvârşit în vreuna din următoarele împrejurări:
a) cu premeditare;
b) din interes material;
c) asupra soţului sau unei rude apropiate;
d) profitând de starea de neputinţă a victimei de a se apăra;
e) prin mijloace ce pun în pericol viaţa mai multor persoane;
f) în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau publice ale victimei;
g) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la urmărire sau arestare, ori de la executarea unei pedepse;
h) pentru a înlesni sau a ascunde săvârşirea altei infracţiuni;
i) în public,
se pedepseşte cu închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.
Tentativa se pedepseşte
se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă sau cu închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.
Tentativa se pedepseşte.
ART. 176
Omorul deosebit de grav
Omorul săvârşit în vreuna din următoarele împrejurări:
a) prin cruzimi;
b) asupra a două sau mai multor persoane;
c) de către o persoană care a mai săvârşit un omor;
d) pentru a săvârşi sau a ascunde săvârşirea unei tâlhării sau piraterii;
e) asupra unei femei gravide;
f) asupra unui magistrat, poliţist, jandarm ori asupra unui militar, în timpul sau în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau publice ale acestora;
g) de către un judecător sau procuror, poliţist, jandarm sau militar, în timpul sau în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau publice ale acestora,
se pedepseste cu detentiune pe viata sau inchisoare de la 15 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi.
ART. 177
Pruncuciderea
Uciderea copilului nou-născut, săvârşită imediat după naştere de către mama aflată într-o stare de tulburare pricinuită de naştere, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
ART. 178
Uciderea din culpă
Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii, ori pentru efectuarea unei anume activităţi, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
Când uciderea din culpă a unei persoane este săvârşită de un conducător de vehicul cu tracţiune mecanică, având în sânge o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte limita legală sau care se află în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta săvârşită din culpă, de orice altă persoană în exerciţiul profesiei sau meseriei şi care se află în stare de ebrietate.
Dacă prin fapta săvârşită s-a cauzat moartea a două sau mai multor persoane, la maximul pedepselor prevăzute în alineatele precedente se poate adăuga un spor până la 3 ani.
Omor necalificat nu exista. Lamurit?

2 răspunsuri:
| EmanuelaZ a răspuns:

Nu exista omor necalificat happy
omorul din culpa este in cazul unui accident de exemplu, autorul nu a vrut sa omoare
mai multe poti intelege daca citesti codul penal la art.175

| Bumby97 a răspuns:

Deci pe scurt:omor din culpa adica omor din greasala ceva de genul : un accident de masina.culpa vine din latine si inseamna greseala. Uite daca vrei sa afili mai mult.pe lung aicijos. Fundita?

Vinovatie exista când fapta care prezinta pericol social este savârsita cu intentie sau din culpa.
1. Fapta este savârsita cu intentie când infractorul:
a) prevede rezultatul faptei sale, urmarind producerea lui prin savârsirea acelei fapte;
b) prevede rezultatul faptei sale si, desi nu-l urmareste, accepta posibilitatea producerii lui.
2. Fapta este savârsita din culpa când infractorul:
a) prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l accepta, socotind fara temei ca el nu se va produce;
b) nu prevede rezultatul faptei sale, desi trebuia si putea sa-l prevada.
Fapta constând într-o actiune savârsita din culpa constituie infractiune numai atunci când în lege se prevede în mod expres aceasta.
Fapta constând într-o inactiune constituie infractiune fie ca este savârsita cu intentie, fie din culpa, afara de cazul când legea sanctioneaza numai savârsirea ei cu intentie.

2. Fapta este savârsita din culpa când infractorul:
a) prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l accepta, socotind fara temei ca el nu se va produce; (accelereaza unul ca nebunul, el prevede ca la o viteza mare nu are controlul masinii, dar se gandeste ca de...nu i se poate intampla ceva rau tocmai lui)
b) nu prevede rezultatul faptei sale, desi trebuia si putea sa-l prevada. (de ex un sofer loveste pe cineva...nu prevede faptul ca poate face accident avand o viteza prea mare, desi trebuia sa se fi gandit ca nu poate frana si se poate intampla ceva el neavand controlul masinii in totalitat