| anonim_4396 a întrebat:

Care este somajul REAL in tara, acum? procentajul?

Răspuns Câştigător
| Silvia a răspuns:

Printeaza articolul Rata şomajului din România, mai mică decît cea din UE...Printeaza Recomanda articolul Rata şomajului din România, mai mică decît cea din UE... Trimite pe email
Trimite prin Yahoo Messenger articolul Rata şomajului din România, mai mică decît cea din UE...Trimite pe YM Redimensioneaza

Ascultaţi acum live

Stiri de Ultima ora
•Sanii Andreei Mantea, vedete la Dansez Pentru Tine - VIDEO
•CCA - Avram: Ii rog pe toti arbitrii din Romania sa iasa din noroi si sa se spele
•Djocovic s-a calificat in finala Mastersului de la Paris, dupa ce l-a invins pe Nadal
•Crin Antonescu vs Traian Basescu in prima confruntare directa
•Pietele de nisa, refugiu pe timp de criza
•Geoana: Basescu vrea sa creasca taxele
•Gigi Becali se ia din nou de Hagi
Toate stirile...
Rata şomajului din România, mai mică decît cea din UE...

•... dar mai mare decît în SUA şi Japonia

Conform unui studiu al Oficiului de Statistică al Uniunii Europene, şomajul din România, situat la 6, 3 la sută în februarie, este semnificativ mai mic decît cel de pe teritoriul UE, unde este de 8, 4 la sută. În UE, Olanda are cel mai mic procent de şomeri (rata şomajului fiind de 4 la sută) şi Polonia cel mai mare (16, 8 la sută). În schimb, în SUA, rata şomajului este de 4, 7 la sută, iar în Japonia ea se situează la 4, 1 la sută.