Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Care este suprafata de teren pe care trebuie sa o ai si prin care sa te incadrezi la primirea alocatiei pentru sustinerea familiei in familiie monoparentale.
Ce articol de lege prevede asta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Legea nr.277/2010, privind alocatia pentru sustinerea familiei, republicata in 2012, nu exista prevederi in legatura cu teren. Singura conditie ceruta este ca venitul mediu net pe membru de familie sa fie sub 0, 74 ISR, respectiv, in acest an, sub 370 lei (indicatorul social de referinta - ISR - este de 500 lei in acest an).
Sigur ca daca ai teren si obtii venituri vor fi luate in calcul si acestea, pentru stabilierea venitului pe membru de familie.

| CristinaCiobanasufana a răspuns:

Eu am alocatia 100