Întrebare recomandată | galmon a întrebat:

Care este termenul limita pentru a depune o reclamatie la politie in cazul unei amenintari? astept raspuns urgent. multumesc:

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La amenintare actiunea penala se pune in miscarea la plangerea prealabila a persoanei amenintate.
Conform Codului de procedura penala, citez:
"ART. 284
(1) In cazul infractiunilor pentru care legea prevede ca este necesara o plingere prealabila, aceasta trebuie sa fie introdusa in termen de 2 luni din ziua in care persoana vatamata a stiut cine este faptuitorul.
(2) Cind persoana vatamata este un minor sau un incapabil, termenul de 2 luni curge de la data cind persoana indreptatita a reclama a stiut cine este faptuitorul."
Daca plangerea prealabila nu se face in acest termen nu se ia in considerare.

10 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Doua luni de zile.

| 0rlando a răspuns:

Pentru orice tip de plângere, termenul este de 60 de zile.

| Hash001 a răspuns:

Logic ar fi in urmatoarele 24-48 de ore. E ca si cand mama ta ti-ar zice ca nu te poate bate acu si ca te bate mai incolo. N-are logica sa faci reclamatie dupa 24 de ore dpdv moral, nu legislativ.

| PotatoMustDie a răspuns:

Plangerea se face in perioada de 2 luni.

| ionutz20cm a răspuns:

7 zile

| nobody12091 a răspuns:

Pai cam in jur de o saptamana

| BiuL a răspuns (pentru nobody12091):

Doua luni de zilewinking

| GeoD009 a răspuns:

Intrati pe www.licitatiijuridice.ro si aici vezi gasi un avocat
specializat pentru probleme dumneavoastra.

| Sidooo a răspuns:

2 luni cam asa smug

| Viodevio_Viorel_1910 a răspuns:

24 de ore de la amenitare dar depinde si ce fel de amenintare grava sau usoara