| cojmelia a întrebat:

Care este varsta de pensionare la barbati si la femei in Romania? Este aceasta mai mare decat in alte state ale Uniunii Europene?

2 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

62/60

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varsta standard de pensionare a crescut

Varsta standard de pensionare a ajuns in acest moment la 58 de ani si 6 luni in cazul femeilor si la 63 de ani si 6 luni pentru barbati. Asa cum prevede Legea 19/2000, varsta de pensionare va creste treptat pana la 1 ianuarie 2014 la 60 de ani pentru femei si 65 de ani pentru barbati, informeaza NewsIn.

Si aici gasesti o lista cu varsta de pensionare a celorlalte tari. Noi ne situam pe locul 9 din 17 deci nu este mai mare :)

http://www.libertatea.ro/stire/vom-iesi-la-pensie-la-70-de-ani-235294.html
.