| HkZ a întrebat:

Care este varsta de pensionare pentru barbati?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L. 19/2000 varsta de pensionare pentru barbati va fi de 65 ani, in anul 2014. Pana atunci varsta limita este in functie de data nasterii. Va dau exemplul meu: sunt nascut in decembrie 1947 si pot iesi la pensie pentru limita de varsta incepand cu luna martie 2012. Varsta limita se poate afla in anexa la lege.

| Catalion a răspuns:

Pai se pare ca din cate s-a spus la televizor e de 65 de ani.

| Sara a răspuns:

65 ani pentru ambele sexe.

| gina2010 a răspuns:

65 ani. dar trebuie sa ai si contributie la stat ca altfel nu mai primesti pensie