| Courage a întrebat:

Care este varsta de pensionare la o vechime de 16 ani la femei?
Multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista varsta de pensionare dupa anii lucrati. Conform anexei nr. 3 la Legea nr. 19/2000, in prezent poti iesi la pensie daca ai varsta de 58 ani si 11 luni, conditia de perioada minima de cotizare o indeplinesti. Nu se stie cum va fi noua lege a pensiilor si cand va intra in vigoare. Numai bine!

| izvordemunte a răspuns:

Cu o vechime de doar 16 ani se poate iesi la pensie doar la limita de varsta. Dar pensia va fi foarte mica (depinde insa si de grupa). In mod normal, pentru pensie "standard" trebuie peste 27 de ani vechime. Uita-te aici cand se poate iesi la pensie: http://www.capital.ro/......26174.html