Întrebare recomandată | LanguageMaster a întrebat:

Care este vârsta minimă prevăzută de Codul Penal pentru a sta lângă şofer?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul penal nu are asemenea prevederi, acestea sunt doar in legislatia rutiera.
Am vazut ca multi utilizatori au scris varsta de 12 ani, nu mai este valabila acea prevedere inca de anul trecut.
In prezent este destul de incurcat, se pare ca s-a mers pe principiul de ce sa fie simplu daca se poate complicat.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.36.(1^2) Conducătorii de autovehicule având locuri prevăzute prin  construcţie cu centuri de siguranţă au obligaţia să se asigure că, pe timpul conducerii vehiculului, minorii poartă centurile de siguranţă sau sunt transportaţi numai în dispozitive de fixare în scaune pentru copii omologate, în condiţiile prevăzute de regulament.
  (1^3) Conducătorilor de autovehicule le este interzis să transporte copii în vârstă de până la 3 ani în autovehicule care nu sunt echipate cu sisteme de siguranţă, cu excepţia celor destinate transportului public de persoane, precum şi a taxiurilor dacă în acestea din urmă ocupă orice alt loc decât cel de pe scaunul din faţă, în condiţiile prevăzute în regulament. Copiii cu vârsta de peste 3 ani, având o înălţime de până la 150 cm, pot fi transportaţi în autovehicule care nu sunt echipate cu sisteme de siguranţă doar dacă ocupă, pe timpul transportului, orice alt loc decât cel de pe scaunul din faţă."
Din interpretare rezulta ca minorii peste 3 ani si cu inaltimea de peste 150 cm pot fi transportati pe locul din fata, bineinteles daca este prevazut cu o centura de siguranta.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai conteaza varsta
Trebuie sa ai minim 1.50m

| GulubuntzBudulush a răspuns:

12-18 ex 16 nu stiu exact

| Preotul500 a răspuns:

12 ani, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002.

| VladuCristianCo a răspuns:

Varsta minima in codul penal este de 12 ani si 1.50 m inaltime.

| suntserios a răspuns (pentru VladuCristianCo):

In codul penal? pe bune?

| Andreeauta a răspuns (pentru VladuCristianCo):

Aha. Deci eu daca am 13 ani și 170 cm înălțime am voie sa stau lângă șofer?

| Alexgabr1234 a răspuns:

| Nezokila a răspuns:

12 ani.

| AndreiCristian11 a răspuns:

In legislatie este scris nu in codul penal si varsta e de 18 ani

| anasofia12305 a răspuns:

Varsta de 14 ani.