| ionutg7 a întrebat:

Care sunt caracteristicile unui motor de ATV pentru categoria B1?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Depaseste maximul admis, respectiv de 15 kw!--- motorul de 21 CP (cai putere) are 15, 90 kw

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
" e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| ionutg7 explică (pentru Ioandelasal):

Deci cu B1 pot conduce un ATV Linhai Anniversary cu motor de 275 cmc, 4x4, 300 kg?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ionutg7):

Daca puterea motorului nu este mai mare de 15 kW o sa poti conduce.

| alessia5158 a răspuns (pentru ionutg7):

1 kw=1, 32 CP(unele convertoare, zic 1, 36 CP!)
Un ATV Linhai Anniversary cu motor de 275 cmc are 21 CP---daca faci socoteala (ori cu 1, 32, ori cu 1, 36) se depaseste puterea maxima de 15 kw!(21:1,32=15,90 sau 21:1, 36=15, 44)

| ionutg7 explică (pentru alessia5158):

Nu am inteles laughing deci cati kw are?

| alessia5158 a răspuns (pentru ionutg7):

Depaseste maximul admis, respectiv de 15 kw!--- motorul de 21 CP (cai putere) are 15, 90 kw