| GolopențaAdrian a întrebat:

Care sunt cele mai permisive tari din lume? Si de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici un top 10 :

1. Canada
Mai mult de jumatate din chestionati au afirmat ca cetatenii canadieni sunt extrem de prietenosi si sociabili cu strainii. 80% dintre imigrantii canadieni sunt insa vorbitori de limba engleza, iar acest lucru i-a ajutat foarte mult.
2. Insulele Bermude
Insulele Bermude sunt un arhipelag situat in Oceanul Atlantic, constituind un teritoriu autonom din Regatul Unit al Marii Britanii, ce are capitala la Hamilton. Orasul vechi St. George si fortificatiile aferente au fost inscrise in anul 2000 pe lista patrimoniului cultural mondial UNESCO.
Potrivit studiului HSBC, cei care s-au stabilit in Bermude sustin ca limba si cultura locala este una extrem de permisiva si drept urmare, s-au integrat destul de usor in societate.

3. Africa de Sud
O natiune extrem de diversificata din punct de vedere cultural, aceasta tara gazda s-a dovedit a fi extrem de prietenoasa cu strainii care s-au stabilit aici.
4. Statele Unite ale Americii
Rezultatele studiului au aratat ca usurinta cu care limba engleza se poate invata i-au determinat pe emigranti sa sa adapteze culturii locale.
5. Australia
Unul dintre marile avantaje ale imigrantilor din Down Under, Australia, conform studiului, il reprezinta usurinta de a te stabili aici.
6. Spania
Referitor la toate aspectele pe care HSBC le-a urmarit in determinarea celor mai prietenoase tari din lume, Spania a obtinut cele mai mari punctaje, mai ales daca ne referim la socializare, prieteni, cumparaturi, mancare, cultura si limba, fiind si prima tara europeana clasata in acest top. Rezultatele obtinute arata ca toti emigrantii care se indreapta spre aceasta tara se integreaza fara niciun fel de probleme in comunitate.

7. Franta
Franta a obtinut punctaje mari in ceea ce priveste integrarea, rezidentii francezi care au luat parte la studiu explicand ca adora mancarea franceza, dar si cultura tarii-gazda. Acest lucru claseaza Franta printre cele mai prietenoase si bogate din punct de vedere cultural tari din Europa si din lume.
8. Marea Britanie
Clasata abia pe locul opt in topul celor mai prietenoase tari din lume, Marea Britanie a obtinut punctaje nu foarte mari in ceea ce priveste calitatea vieţii (exista anumite probleme legate de sistemele de transport urban), insa a primit bile albe pentru usurinta cu care strainii se integreaza in cultura engleza si sociabilitatea localnicilor.
9. Malaezia
Pe locul noua se afla o tara situata in sud-estul Asiei, unde emigrantilor nu le-a fost deloc greu sa se integreze intr-un loc cosmopolit, un amestec de culturi Malaysiene, chineze si indiene. Vorbim, fireste, despre Malaysia.
10. Germania
Ultima in top, dar nu si cea din urma, este Germania. In ciuda dificultatilor pe care le intampina in general strainii care ajung aici, in special in a-si face prieteni si a vorbi fluent limba germana, imigrantii chestionati de HSBC au sustinut ca le-a fost usor sa se integreze in cultura tarii, ba chiar 46% dintre ei s-au aratat incantati de mancarea traditionala si localurile de relaxare si diverstiment prezente in Germania.

Sursa : http://incont.stirileprotv.ro/......chise.html

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Olanda - casatorii gay, droguri si prostitutie legala

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Cea mai dementa tara!

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Daca prin dementa intelegi o tara cu probabil unul dintre cele mai ridicate nivele de trai din lume... atunci da... e dementa

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Sunt dezvoltati. Din turism fac o gramada de bani, daca ne raportam in special la droguri si la prostitutie.

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt dezvoltati, sunt civilizati, sunt educati... da fac bani, legali, din prostitutie si droguri intr un mod organizat si supravegheat. Nu te pune nimeni sa te droghezi sau prostituezi daca te duci in Olanda sau daca locuiesti acolo.

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Hai sa fim sinceri, multi drogalai vin prin vizita in Olanda, in special in Amsterdam tocmai din acest motiv, sa se drogheze, sunt constienti ca este legal acolo.

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Asa? si? nu pricep unde vrei sa ajungi in final. Am stat 2 saptamani in AMS, am prieteni care locuiesc acolo de vreo 2 ani. Nu au avut nicio problema cu niciun drogat.
Nu cred ca aia care fumeaza o marijuana acolo fac ce fac romanii de prin sate cand se imbata.

Plus exceptand centrul Amsterdamului lucrurile stau cu totul altfel in Olanda.

Mi a fost mai frica prin Paris ca e plin de negrotei si tigani suspecti.
Mi a fost mai frica prin Roma sa merg pe strada de tot felul de emigranti.

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Las-o asa/
Intr-adevar, sunt o gramada negrotei suspecti prin Italia, Franta, Germania, Belgia, prin zona aia. Dar pana la urma, tot Europa e de vina ca ii primeste, si apoi tot ea se plange daca se intampla vreun atentat, pai tocmai din cauza asta! Sa se spele cu ei pe cap.

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Si totusi nu am inteles care e concluzia ta legata de Olanda. E una din tarile INCA sigure din Europa indiferent de droguri si prostitutie. Mai bine ca acolo decat pe la colturi sumbre ca in Bucuresti

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Eu ma refeream ca e dementa ca e o tara '' a tuturor posibilitatilor'', nu neaparat rautacios! Ma refeream ca se bazeaza pe turism destul de mult, asta era concluzia. Nu ajunge sa compari Bucurestiul cu Olanda, Romania e cu 200 de ani in urma Olandei rolling on the floor))))

| alexandrualind a răspuns:

Coreea de nord!

| Sellak a răspuns:

Coreea de Nord.