| EmilTraian95 a întrebat:

Care sunt consecintele pentru circulatie pe drum public cu un autoturism fara asigurare si revizie facuta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai savarsi 2 contraventii, sanctionate cu amenzi mari si cu retinerea certificatului de inmatriculare.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
"ART.102.(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
  1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al cărui termen de valabilitate a inspecţiei tehnice periodice a expirat;"
Amenda este de la 9 la 20 puncte- amenda, in prezent de la 945 lei la 2.100 lei.
"ART.112.(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
  a) vehiculul nu are efectuată inspecţia tehnică periodică valabilă;"
Conform L.136/1995, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.64. Încălcarea de către persoanele fizice sau juridice a obligaţiei de asigurare prevăzute la art. 48 şi 56 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei şi cu reţinerea certificatului de înmatriculare/înregistrare a vehiculului, până la prezentarea documentului privind încheierea asigurării."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ramai fara certificat de inmatriculare, nu mai poti misca masina din loc si trebuie sa te duci doar la RAR sa ii faci ITP ul