| PringAloe a întrebat:

Care sunt etapele aprobarii unei legi propuse de un parlamentar? (cat se poate mai pe scurt)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Depunerea proiectului de lege la camera de reflectie (prima camera - Camera Deputatilor sau Senat, dupa caz).
2. Obtinerea avizelor necesare.
3. Discutarea si aprobarea in comisiile primei camere, conform obiectului reglementarii, care dau un aviz.
4. Discutarea si aprobarea proiectului in prima camera.
5.Trimiterea proiectului la a doua camera (camera decizionala), unde urmeaza aceiasi procedura ca la pct.3 si 4.
6.Trimiterea legii la Presedinte pentru promulgare.
7.Promulgarea de catre Presedinte si publicarea in Monitorul Oficial.
Daca legea este respinsa de camera decizionala nu se mai trimite la Presedinte.

| QuaTeam a răspuns:

Hei, vizioneaza acest videoclip pentru mai multe detalii :)))
https://www.youtube.com/watch?v=HdaG6tSFKeg