| andreabecsek a întrebat:

URGENT! Care sunt etapele adoptarii unei legi?

Răspuns Câştigător
| cosminasimona a răspuns:

Parlament(adopta)-proiect de lege(apoi proiectul trece prin camerele guvernului) -deputati-senatori (daca presedintele promulgheaza legea aceasta apare in monitorul oficial, iar dupa 3 zile devine lege)-presedinte -monitorul oficial

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o sa scrii cum ti-a spus cosmina_6507 sigur o sa ai, cel mult, nota 4. Etapele sunt complet diferite si anume:
-Initierea legii - poate fi facuta de Guvern, Presedinte(care o trimite guvernului) si un anumit numar de cetateni.
-Discutarea proiectului in Guvern, adoptarea proiectului si trimiterea lui primei Camere(dupa caz poate fi Camera Deputatilor ori Senatul), insotit de o expunere de motive.
-Discutarea si adoptarea de prima Camera si trimiterea lui Camerei a doua(camera decizionala).
-Discutarea si adoptarea de catre Camera decizionala si trimiterea legii la Presedinte, pentru promulgare.
-Promulgarea legii de catre presedinte, prin Decret prezidential si trimiterea spre publicare la Monitorul Oficial.
-Publicarea in M.Of. si legea va intra in vigoare la data prevazuta in ea ori la 3 zile de la publicare(daca nu este prevazuta data).
Acesta este traseul normal al unei legi, de la initiere si pana la publicarea in M.Of. Pe acest traseu pot interveni incidente, respectiv legea sa fie adoptata de cele doua camere in forma diferita, caz in care intra la mediere ori Presedintele sa ceara avizul Curtii Constitutionale sau legea sa fie atacata la Curtea Constitutionala de un anumit numar de deputati si/sau senatori. De asemenea Presedintele poate refuza promulgarea legii si sa o retrimita Parlamentului, pentru modificare. Numai bine!

| andreabecsek explică (pentru Ioandelasal):

Nu acesta a fost raspunsul pe care l-am dat. Problema este ca mi-a trbuit urgent si ea a fost singura care a raspuns si i-am dar fundita pe loc. Imi cer scuze fiindca stiu ca nu ea o merita, dar asta este. Data viitoare. Mersi pentru raspuns oricum.

| Ioandelasal a răspuns (pentru andreabecsek):

Nu cred ca o sa mai fie data viitoare, m-am hotarat sa nu mai raspund la teme. Si nu am atras atentia asupra raspunsului cosminei fiindca m-ar fi interesat funda, daca m-ar fi interesat funda nu as mai fi raspuns, deoarece era deja acordata cand am raspuns. Si un sfat: nu acorda asa repede funda, te-ai putea lipsi astfel de raspunsuri bune. Ai timp 3 zile pentru a o acorda. O zi buna!

| andreabecsek explică:

Multumesc. Ureaza-mi succes la testul initial la cultura civica maine. :pe