| neluuu1975 a întrebat:

Cat costa un test de paternitate intr-un proces/? si in cat timp se da rezultatul?

3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Costul unui test ADN de paternitate, stabilit de catre Ministerul Sanatatii, este de 26.488.000 lei (respectiv 2658, 8 lei). In cost este cuprinsa prelevarea probelor biologice de la mama, copil si prezumptivul tata biologic, prelucrarea celor trei porbe si redactarea raportuluii de expertiza medico-legala. Costul analizei creste atunci cand sunt testate mai mult de 3 probe biologice.
Rezultatele sunt communicate numai in scris in termen de 10 zile lucratoare de la data prelevarii probelor biologice. Sursa: http://www.legmed.ro/

mlm
| mlm a răspuns:

Din cate stiu eu te va costa cam in jur de 30 milioane vechi, acum nu stiu daca s-a mai marit taxa, am avut o cunostinta si imi zicea ca la ajuns cam 30 milioane cu totul, dar asta cu 1 an jumatate in urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de acuratetea testului, mai ales ca sunt vreo trei tipuri.