| al9264 a întrebat:

Cat de rau ar trebui sa-l bati pe unul ca sa poti fi bagat la inchisoare?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
  ART.194. Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
  b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte.
  ART.195. Lovirile sau vătămările cauzatoare de moarte
  Dacă vreuna dintre faptele prevăzute în art. 193 şi art. 194 a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 6 la 12 ani."
Dupa cum vezi este posibil sa faci inchisoare si daca il lovesti o singura data.

| Nemessys a răspuns:

E suficient si sa furi dintr-un magazin fara ca cineva sa fie ranit happy

| LTAA a răspuns:

Suficient cat sa faca ala plangere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice violenta ar avea asemenea efect )

| Saske96 a răspuns:

Cat sa ajunga la spital sau sa moara

| 123456789101112131415s a răspuns:

Poti sa o bati cat de rau vrei tu, nu o sa ajungi la inchisoare doar daca face celalalt plangere

| Blazinny a răspuns:

Omoară-l sau până leşinează