| LeonardoSimple9009 a întrebat:

Cat dureaza sa faci o procura pentru minori la notar?
Presupunem ca tatal meu acum face rost de ea, cat dureaza sa vina din Italia in Romania, prin posta?
Imi poate sa-mi explice cineva tot procesul prin care obtii procura?
El incearca sa obtina una de 12 zile...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil intrebi de declaratia (nu procura) prin care un parinte isi da acordul ca fiul minor sa plece in strainatate si indica un insotitor major.
Declaratia parintelui sa poate face in maximum 10 minute, in strainatate la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara respectiva, in cazul expus din Italia. Primirea prin posta poate fi in cca 3 zile de la data punerii la posta italiana.
Functionarul de la reprezentanta diplomatica stie cum s-o faca, tatal tau trebuie doar sa-si faca programare si sa mearga cu cartea de identitate/pasaport si sa aiba datele tale de identitate si a insotitorului major, asa cum sunt trecute in cartea de identitate/pasaport.
In Romania, la un notar public, dureaza tot cca 10 minute si se obtine la fel.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

O poate trimite prin fax la numarul notarului unde se face procura. Cu conditia sa ii dai numarul de fax.