| VerdesAndrei1234567890 a întrebat:

Cat este valabil ITP la masina?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Valabilitatea este in functie de categoria masinii. Pentru autoturisme este de 2 ani, conform OG 81/2000, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Categoriile de vehicule supuse inspecţiei tehnice periodice şi periodicitatea inspecţiei tehnice sunt următoarele:
  a) autovehicule destinate transportului de persoane care au, în afară locului conducătorului, mai mult de 8 locuri şezând - la 6 luni;
  b) autovehicule destinate transportului de persoane care au, în afară locului conducătorului, cel mult 8 locuri şezând - la 2 ani;"

andreia67
| andreia67 a răspuns:

2 ani pentru autoturismele personale.