| SadBoyForever a întrebat:

Cât trebuie să ai vechime în muncă ca să primeşti legal şomaj?

Eu in iulie voi avea 11 luni vechime doar.

Si cât durează legal şomajul?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Indemnizația de șomaj se acordă diferențiat, după cum urmează:
timp de șase luni, pentru persoanele care au un stagiu de cotizare de minimum un an;
timp de nouă luni, pentru persoanele care au un stagiu de cotizare de minimum cinci ani;
timp de 12 luni, pentru persoanele care au un stagiu de cotizare mai mare de zece ani.
ATENTIE!
Totuși, pentru a putea obține indemnizația de șomaj, șomerii trebuie să se găsească în una dintre următoarele situații:
le-au încetat raporturile de muncă sau de serviciu din motive ce nu li se pot imputa;
le-au încetat raporturile de muncă sau de serviciu, din motive neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora;
le-a încetat raportul de muncă în calitate de membru cooperator, din motive ce nu li se pot imputa;
au încheiat un contract de asigurare pentru șomaj și nu realizează venituri sau, dacă realizează, din activități autorizate legal, acestea sunt sub 500 de lei;
au încetat activitatea în urma pensionării pentru invaliditate, ulterior și-au redobândit capacitatea de muncă, dar n-au reușit să se reangajeze;
reintegrarea lor în muncă, dispusă prin hotărâre judecătorească definitivă, nu mai este posibilă la unitățile unde erau încadrați anterior (din cauza încetării definitive a activității) sau la unitățile care au preluat patrimoniul acestora.

Răspuns utilizator avertizat
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Dupa cate cunosc cam 11 luni e de ajuns prima era 6 luni acum nu stiu 11 luni 1 an ca asa