| Anonimmi a întrebat:

Cate luni trebuie să ai lucrate pentru maternitate?
Si este obligatoriu să intri în prenatal?

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Nu stiu sa iti raspund la prima intrebare dar in prenatal intrii doar daca vrei, eu de pilda am lucrat pana mai aveam o saptamana pana la nastere.Mergi cati poti la munca, cand nu mai poti ceri prenatal.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Stagiul minim de asigurare pentru acordarea concediului de maternitate este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
2.Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 23.(1)Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
ART. 24
(1)Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2)Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice."

"