| Gabryela_Mary_1994 a întrebat:

Daca am 7 luni lucrate pot ramane insarcinata sau trebuie sa am 12 luni lucrate pentru a beneficia de prenatal

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De concediu de maternitate, format din concediul prenatal (inainte de nastere) si postnatal (dupa nastere), in total de 126 zile, este destul sa ai o luna lucrata.
Doar pentru concediul si indemnizatia pentru ingriirea copilului pana la 2 ani trebuie sa ai cel putin 12 luni lucrate din ultimii 2 ani inainte de nastere.
Daca nu mai lucrezi in continuare nu vei indeplini aceasta conditie, vei avea numai 7 luni lucrate, asa ca va trebui sa fii angaata in continuare, cel putin pana vei avea 12 luni lucrate.