| Boariu_Cristina_1991 a întrebat:

Cate luni de munca trebuie sa ai lucrate sa poti beneficia de concediu prenatal? 6 sau 12? multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 158/2005, cu md. ulterioare, stagiul minim de cotizare este de 1 luna din ultimele 12 luni, citez:
"ART.7.Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical."

| SummerT a răspuns:

Prietenul meu este angajat de de 7 luni si de abia acum a putut sa isi ia concediu. deci banuiesc ca dupa 6 luni.