| seby8873 a întrebat:

Categoriile C si C+E sunt 2 categorii diferite si trebuie facute separat sau C+E e obtinut prin atestat pentru a putea transporta marfa?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sunt 2 categorii diferite, conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"(2) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere pentru categoriile. CE, ori subcategoriile C1E. trebuie sa fi obtinut anterior dreptul de a conduce autovehicule din categoriile C. ori subcategoriile C1. sau, dupa caz, sa fi fost declarata "admis" la examenul pentru obtinerea permisului de conducere pentru categoriile B, C, D ori subcategoriile C1 sau D1."
Dupa obtinerea permisului pentru categoriile c si CE va trebui sa faci un curs pentru obtinerea atestatului. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Oficial se fac 2 examene teorice si 2 practice apoi pentru atestat marfa faci un examen teoric si unul practic in care trebuie sa conduci 30 de minute si in acelasi timp trebuie sa raspunzi la intrebarile care ti le pune ala de la arr. E absurda treaba dar asta e noua lege care au bagat-o in vigoare, inainte dadeai doar examenul teoric pentru marfa fara sa conduci jumatate de ora.