| nukeyly a întrebat:

Caz:
O curte comuna imobil cu parter si etaj, total 10 apartamente, singura intrare este printr-un gang/pasaj lung de ~13m, la strada la parter sunt 2 magazine sx dx [de parchezi pe tortuar in fata ti se ridica masina PRESTO! ], la etaj un privat si-a facut mini-hotel din 5 apartamente[deci detine aprox 50% din imobil], in spatele curtii exista locatari obisnuiti, tot aici e parcare comuna de unde si problema, tipul cu hotelul si-a montat la 10 metri de la intrarea in pasaj [deci intra 2 masini pe 10m] stalp hidraulic de acces parcare care doar el si cazatii hotelului au control, astfel el se face stapan abuziv pe toate parcarile COMUNE. Are puse camere de supraveghere peste tot.

Nu se poate vorbi cu omul ca are pitici pe creier si sufera de grandomanie severa.

Ce se poate legal crestin si necrestin?

In cazul in care un locatar decide sa-i sudeze stalpul in pozitie ridicat, cand toata parcarea a plina cu masini de la hotel, ar fi o problema care poate fi atacata legal de omul cu hotelul?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand proprietarii celor 5 apartamente sa incerce o rezolvare amiabila, ei au dreptul la jumatate din parcare.
Daca nu pot rezolva asa singura cale este ca toti sa-l dea in judecata pe patronul celorlalte 5 apartamente, solicitand lasarea libera a 50% din curte.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca curtea este comuna si s-a construit pe el delimitare fara acordul coproprietarilor (abuziv), atunci se pot incerca urmatoarele:
1. intelegere ameabila, care sa satisfaca pe toti proprietarii
2. depinere de reclamatie la primarie - autorizare constructii
3. intentare de actiune in justitie
Etapele se parcurg, pe rand si in aceasta ordine.

| cristi202 a răspuns:

Legal creștin: te rogi la Doamne-Doamne sa ii ia piticii de pe creier.
Legal necreștin: flex, baros, levier. Putine structuri construite rezista împotriva celor trei cînd lucrează împreună.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dat legal în judecată. Și el și piticii.

| Holiday a răspuns:

"...ei au dreptul la jumatate din parcare."

De fapt cotele indivize din suprafetele comune nu sunt egale, sunt in functie de suprafata proprietatii (apartamentului) pe care il detine fiecare.