| Sile a întrebat:

Ce acte imi trebuie pentru concediu de 3 ani?

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Lolz concediu )) nu las numi chiar asa (( si chiar acum in momntul de criza eu nu as lasa locul de munca ((

3 răspunsuri:
| wizard_cristi a răspuns:

Demisia tongue

| Delia 75 a răspuns:

Nu exista un concediu de odihna atit de lung, cred ca asta ai vrut sa spui.
Uite ce spune codul muncii:
Art. 140. [durata concediului de odihnă]
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
Art. 141. [efectuarea şi compensarea concediului de odihnă]
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
Art. 142. [concediul de odihnă suplimentar]
Salariaţii care lucrează în condiţii grele, periculoase sau vătămătoare, nevăzătorii, alte persoane cu handicap şi tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de un concediu de odihnă suplimentar de cel puţin 3 zile lucrătoare.

| mihaela76 a răspuns:

Stiu ca pentru copiii cu certificat cu handicap concediul este de 3 ani. Din pacate nu stiu legea care prevede asta, dar daca e cazul poti intreba doctorul.