| Eduaardfwcfsgwbsb a întrebat:

Ce acte trebuie sa am la mine cand am numere rosii? Doar autorizatia?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai toate actele necesare, actul de identitate, permisul de conducere si altele, conform OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
 "ART. 35
(2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege."
De asemenea Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, aprobat prin HG nr. 1391/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 147
Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai este obligat:
1. să aibă asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi, după caz, atestatul profesional, precum şi celelalte documente prevăzute de legislaţia în vigoare;"