| DonEduardo a întrebat:

Ce are toata lumea cu ideologia comunista?

25 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu stiu, faptul ca e prosta si imposibil de realizat lul?

| DonEduardo explică (pentru Wr3nch):

De ce e proasta si imposibil de realizat?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai oare ce are? Ca nu era placuta pentru oameni, rezumandu-ne la aceste cuvinte numai.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DonEduardo):

Da un exemplu de idiologie comunista aplicate cu succes.
aaa, nu exista?
hmm

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

De ce nu e placuta?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DonEduardo):

Exemplul tau nu are nicio legatura cu comunismul.
E doar o eclava socialista cu tendinte de scalavagism ( Basic necessities—housing, clothing, food, health care—are all provided to members in return for their 42 weekly hours of work) intr-un stat capitalist care ii intretine in final.

| DonEduardo explică (pentru suntserios):

NU e niciun sclavagism.

| Mosotti a răspuns:

Pai are pentru ca, capitalistii au frica mare sa nu-si piarda averile facute pe munca oamenilor de rand, si atunci a indoctrinat lumea ca, ideologia socialista e proasta, ca sa se asigure ca lumea nu vrea socialismul.

Doctrina socialista spune ca omul de rand conteaza, nu doar bogatii si profitul ca in capitalism.
Bine, sa fie aplicata bine doctrina, nu sa fie dictatura ca la ceausescu.
Ei iti zic asa:

Vaaai socialismu e ca la ceausu, nu se gasea nimic, stateai in frig, nu e asa, socialismul corect nu e deloc asa.
Pe vremea lui Dej nu stateai in frig, aveai de toate, dar ti-a facut locuinte la pret decent sa ai, nu sa dai chirie la smecheri.
Ti-a facut invatamant gratuit sa inveti daca ai cap, nu ca inainte ca daca nu aveai bani destui nu invatai.
Sistem de sanatate accesibil oricul, nu ca inainte ca fara bani mureai.

Asta e socialismul.
In capitalism daca un medicament nu renteaza, nu il importa chiar daca tu mori.
In socialism daca nu renteaza nu conteaza, din taxe si impozite il facem sa aiba omul sa fie sanatos!

Si daca Stalin a omorat pe cine a omorat, a facut-o ca aia erau instigati de capitalisti sa aduca ei "democratia" SUA si rece acolo.
Dar l-au plans multi, ca le era bine cu el.
A facut asa:

1 - Program de 8 ore in loc de 12-14 la boieri.
2 - Gradinite pe putini bani te duceai.
3 - Concedii medicale, de odihna.
4 - Invatamant accesibil oricui.
5 - Locuinte la pret bun sa-si permita toti oamenii muncii.

Cum e? Inainte cu tarul erau in evu mediu oamenii de acolo.

Si capitalistii n-au omorat? Anglia cum a luat colonii? Prin crime multe, SUA a omorat si ea pe unde a omorat tot asa pentru putere, de asta nu se zice?!
Ce au cautat SUA in vietnam? Nu aveau ce cauta.

Daca socialismu nu e bun, de ce se tem aia asa tare ca se intinde si le ia averile nemuncite? Ca ei stiu ca doctrina e buna, si daca se aplica, o sa fie bine pentru om, si nu se mai imbogatesc ei.

Cam asa sta treaba. Lumea crede fara a gandi deloc.
Ei asociaza socialismul bun cu dictaturile urate.

Doctrina socialista e pentru om.
Doctrina capitalista e doar pentru bogatasi, lumea voteaza dreapta (capitalismu) ca sa fie bine, pai nu merge, ca prin doctrina nu vor face nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DonEduardo):

Nici comunism nu e.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru DonEduardo):

Pentru fiecare motiv pe care il avea fiecare om si pentru ca sunt oameni. Unora nu le placea asa zisa libertate, altora regulile, altora modul de trai.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Ai facut atat propaganda pentru socialism aici incat nici nu ai observat ca omul a intrebat despre comunism pe care pare ca le confunzi oricum.

In fine, sunt sigur ca nici nu nu poti da un exemplu de comunsim aplicat cu succes. Poti scrie tot tot ce vrei ca tot societatile democratice si capitaliste au cel mai ridicat nivel de trai

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Eu am zis socialism, comunism ca ideea in sine e cam pe acolo la ambele, nu conteaza. Ca, comunismu zice ca fiecare produce dupa capacitati si consuma dupa nevoi, asta e utopie, nu merge.

Eu am prezentat chestiile bune si rele, sunt fapte, se poate verifica, deci nu e nici o propaganda.
Ca socialismu era prost aplicat si de aia niv de trai e mai mic, e altceva.
Dar insasi doctrina comunista (socialista), e buna.
Doctrina capitalista nu e buna pentru om din pacate.

Si cel mai bun ex e ala cu medicamentele si cu sistemul medical, care e vazut doar ca o afacere, omul nu conteaza, ci doar profitul.
Pai la noi, a fost perioada aia cand mureau astia de cancer, ca se retrasese nu stiu ce medicament care nu mai renta! Acu ceva ani. Se stie si de asta, asta e capitalismu.

Uite la nemti, partea socialista e pentru om, sist sanatate accesibil oricui cu full services, medicamente compensate mai ca lumea, nu ca in SUA "asig ta nu acopera med ala, aia si ala), invatamant fara taxa, nu ca in SUA ca daca n-ai bani nu inveti, sistem social bun si asa mai departe.
Deci se vede ca socialismul e bun unde se aplica bine.
Asa ca n-ai cum contrazice niste fapte.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Omule, tu-ti doresti sa ajungi un mare capitalist, asa ca nu ti se pare ca mananci un pic rahat?

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

De ce zici ca comunismul nu merge?

| TheStrategist a răspuns (pentru DonEduardo):

Voiai să trăiești în comunism?

| DonEduardo explică (pentru TheStrategist):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Twin_Oaks_Community,_Virginia In comunismul asta as vrea sa traiesc.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Unde am zis eu ca vreau sa ajung un mare capitalist?!
Si nici nu conteaza ca vreau eu, eu am prezentat cum sta treaba indiferent de mine personal.
Daca eu fumez nu inseamna ca n-am voie sa-ti zic tie sa nu fumezi, ca-ti zic de bine, nu cont ce fac eu.

Am explicat f bine, daca ai citit ai intelege ca asa a fost pe verificate, vad ca n-ai inteles mai nimic din ce ti-am explicat, ca altfel realizai ca nu are leg cu mine, nu se invarte lumea in jurul meu.

N-am zis ca, comunismul nu merge, eu am zis ca nu merge sa produci cat poti si sa ai dupa nevoi, n-ar merge, ca nu prea ai de unde sa iei ce vrei daca nu produci cat trebuie.
In rest merge.

Adica nu poti ca 100 insi sa-si ia merzan de 100000 Euro, daca doar 10 din ei produc cutare suma sau ce produc ei acolo cu care sa plateasca merzanul ala, ca de unde finantezi fabricarea acelor merzane apoi?
Ca toata lumea vrea confort si lux, nu? Ar vrea masini scumpe ca na, aia e, asta cu masinile e doar un exemplu.

Dar ai putea face asta totusi cu chestiile de baza, mancare, intretinere si altele, dar nu mai mult.

Singura treaba care merge in stilul asta este sistem de sanatate, sistem invatamant si sistem social. Aia merge, deci fiecare plateste dupa posibilitati, dar toti beneficiaza bine de astea in mod egal.
In rest fiecare dupa cum produce.

| Wr3nch a răspuns (pentru DonEduardo):

Sexy, dar nu e comunismlaughing si nici ceva dezirabil. Prefer sa lucrez pe acelasi program si sa fac ce vreau cu banii mei.

| DonEduardo explică (pentru Wr3nch):

Poate pentru tine nu e dezirabil.

| Wr3nch a răspuns (pentru DonEduardo):

Da boss, dar exemplul tau deviaza de la intrebare in sine. Nu te opreste nimeni sa traiesti cu ei, daca esti acceptat. La fel cum iti poti funda propria comunitate de gen.

| Silwian a răspuns:

Pai imagineaza ti ca. vi la mine acasa si faci exact ce vreau eu si cum vreau eu. Ce zici ti ar placea?laughing)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu. Comunismul e minunat, dar nu e pentru oameni. Biserica e inteligentă, promite raiui după moarte. Comuniștii îl promit în timpul vieții. Ce iese? Sărăcie colectivă susținută prin dictatură.

| DonEduardo explică (pentru Silwian):

Ce legatura are cu intrebarea?

regis
| regis a răspuns:

Pai unii au trait-o pe propria piele. Cine și-o mai dorește, sa o caute prin Cuba si Coreea de Nord.