| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre ideologia comunista? Nu ma refer la situatia care a fost in Romania, ci despre comunism in general.

Care ar fi punctele importante ale comunismului; avantaje, dezavantaje?

Care pare a fi cel mai bun sistem politic?

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Comunismul s-a dovedit a fi o utopie. Punerea în practică ( doar cu ajutorul dictaturilor ) a fost un eşec total care a desfinţat libera iniţiativă, proprietatea privată, libertatea cuvântului, libertatea presei etc. A apărut în schimb burghezia socialistă care a fost catastrofală pentru idealurile marxiste. Nici capitalismul nu este idealul unei societăţi a viitorului, dar raportat la comunism este incomparabil.
În România comunismul a ras toată intelectualitatea, toţi gospodarii satelor şi industriaşii. Au fost trimişi la canal, deportaţi în Siberia sau pur şi siimplu asasinaţi.
" PCR a omorât, potrivit lui Vladimir Tismăneanu, peste 500.000 de oameni nevinovați. " În Rusia comuniştii au omorât aproximativ 30 000 000 de oameni la fel de nevinovaţi.
Hotărăşte singur care e cel mai bun regim politic.