| AC4S4 a întrebat:

Ce coalitie de guvernare credeti ca va fi in continuare?
Sau va ramane PNL interimar pana la posibile anticipate?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Sper sa fie alegeri anticipate cat mai repede! Sa aleagă poporul pe cine vrea e cel mai benefic.Cat despre guvern cred că va fi desemnat Orban și iar Orban și după anticipate! Cel mai frumos. Oricum trebuie că PSD sa fie îndepărtat încet încet din politica românească și deja s-au făcut pași pentru acest lucru dar asta se va vedea foarte bine la vot când poporul va vota altceva, nu ciuma roșie.USR mi-ar placea sa intre la guvernare, ei merita o șansă că nu au fost deloc la putere, dar asta după alegeri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Anticipatele ar fi o catastrofa la fel de mare ca intoarcerea pesedeului. Majoritatea e prea bovina ca sa inteleaga ca pesedeii, peneleii si udemereii sunt aceeasi marie cu alta palarie.

| AC4S4 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, e tot una un guvern moderat care are macar niste tinte spre dezvoltare si un guvern care are ca scop mita electorala si modificarea legilor din justitie.
Nu ma asteptam la multe de la guvernul PNL, dar a fost superior ultimelor 3 guverne pesediste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

A fost superior ca SIMULARE. Uite, de exemplu zi-mi si mie ce au facut cu dosarul 10 august? Mare pompa ca au desecretizat, apoi liniste totala. A fost careva condamnat? Canci. La fel si pensiile speciale. Pai puteau da ordonanta pe pensiile speciale de vreo 2 luni. A, da, si mai ales PRIMARII IN DOUA TURE. Peneleii sunt mina in mina cu pesedeii. Faptul ca au citiva primari capabili pe ici-colo nu ii absolva cu nimic. Si in pesede sunt vreo 2-3 primari care chiar isi fac treaba.

| AC4S4 explică (pentru GabiDumitrescu):

S-au luat destule măsuri sau au fost începute destule proiecte. Pe vremea PSD în afară de pensii și dezincriminări ale unor fapte nu prea se auzea altceva.
Chiar și asta o face o guvernare superioară, au abordat niște probleme reale. Era clar că nu vor reuși să facă reforme mari, cu 20% în parlament. PSD-ALDE au avut majoritate 3 ani și nu au abordat temele abordate recent de PNL. Aveau majoritate parlamentară pentru multe acțiuni, dar nu i-au interesat.
Pe lângă asta, avea și o imagine bună în vest. Contrar guvernului PSD care se certa non-stop cu Europa și cu multinaționalele.

Dacă nu vedeți diferențe între aceste două guverne (ce au făcut unii în 3 ani cu majoritate vs alții în 3 luni fără majoritate) înseamnă că aveți ochii închiși.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

I-as zice o guvernare mai putin dezastruoasa, nu "superioara" si da, ai dreptate. S-au INCEPUT mai multe chestii. De ce? Pentru ca in penele sunt mai multi factori de decizie care au macar un pic de bunavointa, fata de pesedei. Din pacate, aia pe cai mari sunt facuti din aceeasi stofa de nemernici. Guvernul tehnocrat ramane singurul de dupa 1989 care chiar a avut intentii serioase si a facut aproape tot ce a putut in directia buna, desi au avut niste carente majore in comunicare si unele de strategie - cea mai mare pe care o pot aduce aminte fiind faptul ca nu au organizat ei nenorocitul ala de referendum "pentru familie" ca sa astupe gurile ce ii acuzau de partizanat LGBT si alte mizerii.

| AC4S4 explică (pentru GabiDumitrescu):

Guvernul răspunde în fața Parlamentului, majoritar PSD.
La fel a făcut PSD și cu guvernul Cioloș. Îi acuzau că dau prea multe ordonanțe, că modifică legi (deși erau în concordanță cu specifațiile europene), acolo a fost într-adevăr o problemă de comunicare. PSD a reușit să facă oamenii să creadă că e la fel că sunt ei sau sunt alții la guvernare. Și uite cum au luat-o prețurile și economia razna din 2017.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

La modul dement in care au fost umflate salariile bugetarilor, trebuia sa fii naiv sa crezi ca se va intampla altceva. Si inca e bine...

10 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu mai conteaza... cine ajunge la ciolan parca e lovit brusc de prostie si lacomie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca se ajunge la anticipate singura solutie e Orban interimar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psd-usr