| MisterKat a întrebat:

Ce credeti despre: http://www.adevarul.ro/......67557.html
Voi aveti masina la 18/19 ani? De ce v-au cumparat-o parintii (in cazul in care o aveti sau prieteni de-ai vostri au asa ceva)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca legea este prea blanda cu acesti ucigasi si judecatorii dau dovada de prea multa clementa, am mai spus-o si in alta postare. Uciderea unui om, intr-un accident de circulatie, din vina conducatorului auto, ar trebui pedepsita aproape ca un omor cu intentie si faptuitorul ar trebui sa faca inchisoare, cel putin jumatate din cat face un condamnat pentru omor. De altfel nu cred ca un judecator ar fi atat de clement, cu acesti adevarati ucigasi ai drumurilor, daca nu ar fi influentat intr-un fel, inclusiv prin mita. S-auzim si de bine!

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De ce pleci de la premiza că toţi cei de 18-19 ani care au maşină le-a fost cumpărată de către părinţii lor?!
Suntem aici, noi cei care de la 13-14 ani ne-am luat viaţa în piept şi ne-am realizat încet-încet şi cu mult sacrificiu exclusiv pe spinarea noastră!
Nu mai băga pe toată lumea în aceiaşi oală!
Uite, am un fost coleg de liceu care lucrează de la 15 ani şi la 18 şi-a luat propria maşină. Eu am ales să mă duc la facultate departe şi să mă mut definitiv din oraşul natal cu banii strânşi. El a vrut maşină. Fiecare cu ce-l doare.
Când ai să înveţi să nu mai generalizezi, poate atunci ai să înveţi şi să judeci obiectiv o stare de fapt.
Salut!

| MisterKat explică:

Si apropo,"smecherul" asta a luat cam 7. 38 la BAC, ceea ce e incredibil pentru un borfas... Stiu copii care au picat BAC-ul si erau chiar destepti si de treaba. Eu daca as avea copil de 19 ani nu i-as cumpara masina, sa-si cumpere din banii lui.Asta e Romania... Smecherii astia o sa fie viitorii nostri angajatori, cica:"manageri de top" sau poate chiar profesori sau chiar lectori universitari sa zicem la o facultate de Drept. Hmm.Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

| lplostonyou a răspuns:

Asta dovedeste inca o data ca daca ai bani multi poti sa faci orice in Romania, cu toate ca bagi sase oameni nevinovati in mormantsad trist, foarte tristsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 18 ani si da am masina:d. Mi-au cumparat`o parintii mei deoarece mi-ai promis ca atunci cand voi avea 18 ani voi primi masina de ziua mea:d.