| Ghost13 a întrebat:

Ce drepturi au politistii nationali?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.360/2002, privind Statutul politistului, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.28.(1) Poliţistul are dreptul la:
  a) salariu lunar, compus din salariul de baza, indemnizaţii, sporuri, premii şi prime, ale căror cuantumuri se stabilesc prin lege. Salariul de baza cuprinde salariul corespunzător funcţiei îndeplinite, gradului profesional deţinut, gradaţiile, sporurile pentru misiune permanenta şi, după caz, indemnizaţia de conducere şi salariul de merit;
  b) ajutoare şi alte drepturi băneşti, ale căror cuantumuri se stabilesc prin lege;
  c) uniforma, echipament specific, alocaţii pentru hrana, asistenţă medicală şi psihologică, proteze, precum şi medicamente gratuite, în condiţiile stabilite prin hotărâre a Guvernului;
  d) locuinţa de intervenţie, de serviciu, socială sau de protocol, după caz, în condiţiile legii;
  e) concedii de odihna, concedii de studii şi învoiri plătite, concediu fără plată, în condiţiile stabilite prin hotărâre a Guvernului;
  f) concedii medicale pentru: caz de boala, prevenirea îmbolnăvirilor, refacerea şi întărirea sănătăţii, accidente produse în timpul şi din cauza serviciului; concedii de maternitate, pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 3 ani, îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani, precum şi în alte situaţii, în condiţiile stabilite prin lege;
  g) bilete de odihna, tratament şi recuperare, în condiţiile stabilite prin hotărâre a Guvernului;
  h) pensii, în condiţiile stabilite prin lege;
  i) indemnizaţii de instalare, de mutare, de delegare sau de detaşare, precum şi decontarea cheltuielilor de cazare, în condiţiile stabilite prin lege;
  j) decontarea cheltuielilor de transport în cazul deplasării în interesul serviciului, mutării în alte localităţi şi o data pe an pentru efectuarea concediului de odihna, precum şi în alte situaţii, în condiţiile stabilite prin hotărâre a Guvernului;
  k) încadrarea activităţii în condiţii deosebite, speciale sau alte condiţii de muncă, potrivit legii;
  l) portul permanent al armamentului din dotare sau achiziţionat personal, în condiţiile legii;
  m) asigurarea despăgubirilor de viaţă, sănătate şi bunuri, în condiţiile stabilite prin hotărâre a Guvernului;
  n) tratament medical în străinătate pentru afecţiuni contractate în timpul exercitării profesiei, în condiţiile stabilite prin hotărâre a Guvernului;
  o) suportarea de către unitate a sumelor necesare asigurării asistenţei juridice a poliţistului, pentru fapte săvârşite de acesta în exercitarea, potrivit legii, a atribuţiilor de serviciu, în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului afacerilor interne;
  (2) Armamentul dobândit personal se deţine după pensionare pe baza permisului obţinut, în condiţiile legii.
  ART.29.(1) Pentru activitatea desfăşurata poliţiştilor li se conferă ordine şi medalii, potrivit legii.
  (2) În cazul întreruperii activităţii în poliţie, timpul cât poliţistul a desfăşurat o alta activitate nu va fi luat în calculul vechimii în poliţie pentru care se conferă ordinul sau medalia.
  (3) Poliţiştii decoraţi cu Ordinul Meritul Militar şi Semnul onorific În Serviciul Armatei îşi păstrează toate drepturile dobândite anterior intrării în vigoare a prezentei legi."

1 răspuns:
| gelu1970 a răspuns:

Ce drepturi nu au?