| 0ce0este0ce0sunt0 a întrebat:

Ce este coruptia?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Coruptia inseamna negarea calitatii tale umane, lipsa simtului propriei demnitati.

14 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Coruptia este un fenomen mondial, si a-l restrange la tarile in dezvoltare ar insemna luarea unei atitudini inacceptabil de optimiste.
Definitie - Coruptia este :
- stare de abatere de la normalitate, de la datorie
- inseamna folosirea abuziva de catre o persoana a functiei de intermediar sau de decizie pe care o indeplineste, pentru a-i acorda celui care corupe sau comunitatii de interese pe care acesta o reprezinta, un avantaj economic sau administrativ, in schimbul unei sume de bani, a unor cadouri, a unor deplasari, excursii, concedii sau distractii sau a primirii unor proprietati.
- folosirea de catre o persoana a functiei sau pozitiei sale publice pentru a evita indeplinirea unor norme, baremuri sau proceduri legale, la obtinerea in folosul ei a unor avantaje materiale sau functii profesionale ori administrative

| cornculapte a răspuns:

O imbinare intre tupeu, nerusinare si egocentrism.

| laara a răspuns:

Coruptia este :

- stare de abatere de la normalitate, de la datorie
- inseamna folosirea abuziva de catre o persoana a functiei de intermediar sau de decizie pe care o indeplineste, pentru a-i acorda celui care corupe sau comunitatii de interese pe care acesta o reprezinta, un avantaj economic sau administrativ, in schimbul unei sume de bani, a unor cadouri, a unor deplasari, excursii, concedii sau distractii sau a primirii unor proprietati.
- folosirea de catre o persoana a functiei sau pozitiei sale publice pentru a evita indeplinirea unor norme, baremuri sau proceduri legale, la obtinerea in folosul ei a unor avantaje materiale sau functii profesionale ori administrative

| alecs871 a răspuns:

Chestia aia de "o face" astia mai mari din tara.

| Jonathan a răspuns:

Coruptia este folosirea abuziva a puterii publice, in scopul satisfacerii unor interese personale. Coruptia este des intalnita in romania si este foarte grava deoarece favorizeaza interesele unor anumiti oameni, mai ales in economie, afectand societatea.

| SEAL a răspuns:

Romania

| cevazacelamineintorace a răspuns:

Corupţia reprezintă folosirea abuzivă a puterii publice, în scopul satisfacerii unor interese personale sau de grup. Ca act antisocial, corupţia este foarte frecvent întâlnită în societate şi este deosebit de gravă deoarece favorizează interesele unor particulari, mai ales în aria economică, afectând interesele colective prin: însuşirea, deturnarea şi folosirea resurselor publice în interes personal, ocuparea unor funcţii publice prin relaţii preferenţiale, încheierea unor tranzacţii prin eludarea normelor morale şi legale.

Corupţia vizează un ansamblu de activităţi imorale, ilicite, ilegale realizate nu numai de indivizi cu funcţii de conducere sau care exercită un rol public, ci şi de diverse grupuri şi organizaţii, publice sau private, în scopul obţinerii unor avantaje materiale sau morale sau unui statut social superior prin utilizarea unor forme de constrângere, şantaj, înşelăciune, mituire, cumpărare, intimidare.

Printre cauzele care favorizează apariţia corupţiei se regăsesc şi: slăbirea autorităţii statului datorită ineficienţei instituţiilor acestuia, degradarea nivelului de trai al indivizilor, lipsa unor valori sociale însoţită de alterarea respectării principiilor morale, lipsa unei reforme la nivelul instituţional şi legislativ care să fie în concordanţă cu condiţiile socio-economice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este anticoruptia? Ce este lupta impotriva coruptiei?

| Andutsaa a răspuns:

Buna:*. Corupţia este folosirea abuziva a puterii publice incredinţate, pentru obţinerea de beneficii personale.

Pa-pa:*!

| Flavius_6134 a răspuns:

Intreaba-l pe gaboru ala gras chel si slinos ce sta cu picioarele pe birou, ori iti va raspunde ori iei o mama de bataie si te trimite acasa, risca-te!

| andrei_8752 a răspuns:

CORÚPȚIE s. 1. v. coruptibilitate. 2. decadență, decădere, depravare, desfrânare, desfrâu, destrăbălare, dezmăț, imoralitate, perdiție, perversitate, perversiune, pervertire, pierzanie, pierzare, stricăciune, viciu, (rar) deșănțare, (înv.) aselghiciune, aselghie, desfătare, preacurvie, preacurvire, preaiubire, (fig.) descompunere, putreziciune, (rar fig.) putrefacție, (înv. fig.) putrejune. (Starea de ~ a unei societăți.) 3. v. seducere.

Răspuns utilizator avertizat
| 0ce0este0ce0sunt0 explică:

@Whiskers
Imi pare rau frate da stiu ce este coruptia, prietenia sau ce am mai intrebat eu. Vreau parerea altora. Asadar stiu si eu sa caut pe net.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Corup%C5%A3ie

Întrebări similare