| Joker3134 a întrebat:

Coruptia este in scadere in Romania? Sau e invers?

9 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Întrebarea este o glumă, presupun. Căci, corupția există de la începutul omenirii. Iar, dacă doriți colecționați cele 52 de numere ale revistei "Ziarele României Mari" și o să aveți ocazia să vedeți că a existat și atunci corupție. Doar, că atunci exista, ceea ce nu există în nici o lege în România, cum ar fi normal, comisionul pe tranzacție și legalizarea unui comision la doctor, dacă dorești să îi oferi un cadou, bani.
Iar, campania, de acum, cu anticorupția, peste ani, se va dovedi că a fost inițiată de oameni la fel de corupți, ca și pe cei care îi critică. Căci, în politică, dacă vrei funcții, trebuie să te vinzi, să te lași cumpărat. Așa se naște corupția!
Cine e politician și spune că este cinstit, minte!

| RAY a răspuns:

Inca nu am ajuns presedinte, desi nu e in scadere, astept votul tau, impreuna i vom arde pe toti

| GabiDumitrescu a răspuns:

Romania e in scadere datorita coruptiei...

| gabicoo a răspuns:

"Vițăvercea" citat din Caragiale.
Coruptia face parte din codul genetic al poporului român.
Din pacate
sad

| AC4S4 a răspuns:

Da, coruptia este in scadere in Romania. Exista statistici pentru coruptia din fiecare tara.
https://www.transparency.org/news/feature/corruption_perceptions_index_2017
(cu cat indicele este mai mare, cu atat coruptia este mai mica)
Din pacate, scade destul de incet.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

E "in scadere" pentru ca sub patronajul ciumei rosii se minte pe fata, de aia.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Except where otherwise noted, this work is licensed under CC BY-ND 4.0
© Transparency International 2018. Some rights reserved.

laughing

desigur ca e facut de americani

| veryhonest a răspuns:

La fel ca prostia.

| vexaystaff a răspuns:

A fost in scadere in ultimul timp pe timpul doamnei Kovesi, dar din pacate acum evoluiaza intr-un ritm alarmant la cel mai inalt nivel...