| LanguageMaster a întrebat:

Ce este o soluție legislativă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Solutia legislativa se refera la modul cum este reglementata o anumita problema, un anumit domeniu, prin lege sau alt act normativ.

1 răspuns:
| Mirel4412 a răspuns:

Când, după pronunțarea hotărârii definitive, Curtea Constituțională adoptă o decizie prin care se declară ca fiind neconstituționale dispozițiile legale pe care s-a întemeiat hotărârea definitivă sau ale cărei considerente și/sau dispozitiv sunt contrare hotărârii definitive.
Daca nu intelegi, e o solutie rezolvata prin lege